Mirë se erdhët në Gjirokastër!

Gjirokastra është dashuri me shikim të parë. Vend i trashëgimisë botërore të UNESCO, Gjirokastra është bërë e famshme pasi ka ruajtur më së miri kompaktësinë e një qyteti të vjetër të stilit otoman, me një kështjellë që sheh gjithë qytetin në pëllëmbë të dorës, me shtëpitë e vjetra që mbështeten në shpatin e malit, secila me fasada guri e druri të mrekullueshme. Si vendi i lindjes së shkrimtarit shqiptar me famë botërore Ismail Kadare, por dhe i diktatorit famëkeq Enver Hoxha, qyteti është aq intrigues dhe kontravers, pasi ruan mirë gjithë fazat e historisë. Ka shumë për të parë, jo vetëm në këtë qytet unik, por në gjithë rajonin. Shumë afër Gjirokastrës është qyteti i bukur i luleve, Përmeti, i cili përshkohet nga lumi Vjosa, i vetmi lumë i egër në Europë. Një qytet plot mistere është dhe Tepelena, me histori të bukur dhe kanione e ujëvara mahnitëse. Ejani dhe eksploroni me ngadalë këtë rajon unik për të marrë një eksperiencë të paharrueshme.

Zbulo rajonin tonë!

Planifiko udhëtimin tënd!

Shijo Gjirokastrën!

Blogu

Gjirokastra është destinacioni kryesor i rekomanduar në Shqipëri. Lexoni blogun tonë dhe frymëzohuni!

Ambasadori zviceran viziton Gjirokastrën

Visit Gjirokastra priti Ambasadorin e Zvicres Ambasadorin e Zvicrës...

Lexo më tepër

Gjirokastra feston 15 vjet në UNESCO

Gjirokastra u shpall qytet muze në vitin 1961 gjatë...

Lexo më tepër

Gjirokastra si destinacion i qëndrueshëm- mundësitë dhe sfidat

A mund të jetë Gjirokastra një model i një...

Lexo më tepër

Frymëzohu

This error message is only visible to WordPress admins

Error: There is no connected account for the user 8193771519 Feed will not update.