fbpx
Featured

Bëhu gjirokastrit për disa ditë


Përshkrimi

Përjetoni traditën e gjallë të Gjirokastrës në një vizitë disa ditore. Në këtë tur do të njiheni me trashëgiminë dhe historinë e Gjirokastrës si: punët artizanale, gatimet tradicionale të përgatitura në shtëpi, arkitekturën unike të këtij qyteti dhe sfidën e ruajtjes dhe restaurimit të autenticitetit.

Një tur 7-ditor ku vizitorët do të prekin nga afër dhe shohin aspektet e jetës së përditshme të Gjirokastritëve, do të njihen me kuzhinën e tyre si dhe vizitojnë atraksionet kulturore në Gjirokastër dhe fshatrat e saj.

Nuk mund ta shijoni gjirokastrën vetëm për pak orë, dhe as për një natë. Ka shumë për të parë, shumë për të mësuar dhe për të kuptuar traditat e këtij qyteti unik dhe rrethinave të tij. Prenotoni turin tuaj me Visit Gjirokastra!

Informacione të tjera

Akomodimi:

Shtëpia e Babametosë. Përfshihet mëngjesë tradicional.

NR TEL

06976454545

DITA 1: Gjirokastra në pamje të parë – Kronikë në gur

Nisja në orën 09:00
Prezantim me historinë dhe trashëgimininë e Gjirokastrës
• Vizitojmë kalanë dhe Muzeun e Gjirokastrës

Punime dore si dhe tradita artizanale të Gjirokastrës
• Takime me artizanë dhe prodhues suveniresh në pazarin Mesjetar
• Pazar për suvenirë të personalizuar
Shijojmë gatimet tradicionale të Gjirokastrës
• Drekë tradicionale në një nga shtëpitë karakteristike të Gjirokastrës
• Shijimi i gatimeve tradicionale të Gjirokastrës si: qifqi , hoshaf
Shkruar në gur: arkitektura unike e gjirokastrës
• Ecni nëpër rrugët unike me kalldrëm
• Pazari mesjetar, lagjja Palorto, dhe takimi me një mjeshtër të gdhendjes së gurit
• Biseda me vendasit
Shtëpi Otomane të Gjirokastrës dhe stili i jetesës në të kaluarën
• Vizitoni Shtëpinë Kullë të Zekateve, si dhe njihni familjen e tyre
• Vizitoni Shtëpinë Babameto
• Një shembull i rivitalizimit, për të shpëtuar qytetin e gurtë.
Mbrëmja e argëtimit dhe darkës tradicionale në shtëpinë Babameto të shekullit të 19-të
• Do të gatuajmë, kërcejmë dhe këndojmë së bashku
• Këngët Iso- polifonike, kërcime tradicionale, baracaleta si dhe anekdota të ndryshme për Gjirokastritët

DITA 2: Jeta në Gjirokastër- Sfida për të ruajtur qytetin historik

Nisja në orën 09:00
Vizitë në shtëpinë Skenduli
• Sfida e ruajtjes dhe mbajtjes së autenticitetit
Vizitë në shtëpinë e restauruar të shkrimtarit më të njohur Shqiptar: Ismail Kadare
• Arkitektura si dhe jeta në vendlindjen e Kadaresë

Veshje dhe Kostume tradicionale
• Vizita në Muzeun Etnografik , si dhe takimi me mjeshtra artizanë të cilët punojnë në krijimin e kostumeve

Drekë nga soba tradicionale me dru
• Dreka e gatuar sëbashku
• Tre receta të zonës, të përgatitura për të ftuarit, me receta të shkruara që t’i merrni me vete
Iso-Polifoni: Pjesë e “Artin të Kënduarit” në UNESCO
• Takim me një grup të iso-polifonisë
• Mësimi i disa kërcimeve tradicionale
Relaksim
• Vizitë në burimin e liqenit të Viroit
• Ecje/ҫiklizëm/ udhëtim me makinë, 4 km nga Gjirokastra
• Darkë tek restorant “Freskia” i ndodhur pranë liqenit

DITA 3- Një ditë në fshatrat e Gjirokastrës

Nisja në orën 09:00
Udhëtim drejt luginës së Drinosit, i pasur me histori si dhe fshatra
• Peizazh i mrekullueshëm me pamje nga Lugina e Drinosit
• Trashëgimia e vjetër si dhe jeta rurale
Vizitë në parkun Arkeologjik të Antigonesë
• Qyteti i lashtë i Antigonesë, të mbretit të famshëm Pirro i Epirit, qyteti i ndërtuar për dashurinë e tij dhe u shkatërrua nga urrejtja e armiqve të tij
• Do të provojmë ushqime tradicionale në fshatin e Saraqinishtit
• Piknik

Do të vizitojmë fshatin e Saraqinishtit dhe kishën e Shën Nikolës, të ndërtuar në 1666
• Takohemi me komunitetin shqiptarë dhe vllehët
Jeta në fshat
• Vizita në fshatin Karjan si dhe në kopshtin e familjes Krisafi
• Dreka do të përgatitet nga produktet e kopshtit të familjes
• Vizita në kopështin e famijes Krisafi
• Zgjidhni perimet e freskëta për darkë nga kopshti i familjes
• Shijoni dhallin, raki shtëpie dhe pije të tjera.

DITA 4 – Harmonia fetare si dhe trashëgimnia fetare në rajonin e Gjirokastrës

Nisja në orën 09:00
Njihemi me Bektashizmin, misticizmi dhe ritualet e tij
• Vizita në Manastirin e Melanit
Vizita në Libohovë
• Do të konsumojmë një pije nën rrapin monumental 220-vjeçar

Drekë në Libohovë

• Gatime të shijshme nga shef Sedati

Fshati i quajtur sipas Kryqit të Shenjtë
• Vizitë në fshatin e Labovës së Kryqit dhe në Kryqin e Kishës (shek. 13) më pas shoqërimi me banorët vendas në sheshin e fshatit

Tur në ndërtesa të tjera fetare të qytetit të Gjirokastrës
• Xhaminë e Pazarit, Xhaminë e Meçitit si dhe në Kishën e Shën Sotirës
Darka: sipas dëshirës

Dita 5 - Në gjurmët e Lord Bajronit dhe udhëheqësit luftarak, Ali Pashë Tepelenës

Koha e nisjes: 09:30
Vizitë në qytetin e Tepelenës, kalanë e Ali Pashës dhe urën e lumit Vjosa.
• Do të ndalojmë në Bënçë
• Vizitoni kanalin e ndërtuar nga Ali Pasha

Drekë në Ujin e Ftohtë, pranë lumit të Vjosës
Vizitoni fermën në luginën (Humelica) dhe shijoni pijet tradicionale
Izolimi dhe Paranoja nën Komunizëm
• Vizita në tunelin e Luftës së Ftohtë në Kala dhe Muzeun e Armëve
• Takimi me dy vendasit të cilët tregojnë historitë e tyre të ndryshme rreth jetës në komunizëm

Vizitë opsionale në urën e Ali Pashës
• Pjesë e ujësjellësit e ndërtuar për furnizimin e ujit në kala

Një shëtitje në Gjirokastrën e Sipërme: Në lagjen Dunavat
• Darka në tavernën Kuka

Dita 6: Rruga e vjetër për në Det – Butrint

Koha e nisjes: 09:30

Do të ndjekim luginën e lumit Drin, dhe do të udhëtojmë me makinë drejt Qafës së Muzinës
• Në gjurmët e rrugëve antike të karvanëve që të çonin në det përmes një peizazhi piktoresk plot me histori dhe arkeologji

Ndalesë në Ksamil , në bregun përballë ishullit të Korfuzit
Shijojmë pamjen bregdetare dhe rrëfejmë historinë
• Ksamili- Një qytezë e vogël ndërtua në komunizëm nga puna vullnetare e të rinjve, me qëllimin që të ishte një “dritare krenare” e komunizmit

Vizitonojmë Parkun Kombëtar të Butrintit, një nga sajtet arkeologjike më mahnitëse në Ballkan
• Arkeologjia dhe natyra e Butrintit formojnë kështu një kombinim mes rrënojave të lashta, pyjeve mesdhetare dhe liqeneve të kripura.
Drekë në bregdet
• Peshk si dhe midhje lokale nga liqeni do jenë pjesë e menusë së ditës
• Kalimi i kanalit të Vivarit si dhe njohja me komunitetin lokal në Xarrë dhe në fshatin Shëndëlli

Në rrugën e kthimit të Gjirokastrës ndalojmë në:
• Manastirin e Mesopotamit
• Syri i Kaltër
• Darka organizohet në fshatin Terihat, në luginën e Drinosit, ku jeton edhe minoriteti grek
• Darkojmë në restorantin me gatime greke.

Dita 7- Thesaret e Vjosës- Vjosa është lumi i fundit i egër në Europë

Vizitoni ujërat termale të Lengaricës

• Burimet janë pothuajse në gjëndje natyrore
• Temperaturat e ujit janë 26-320 C
• Të njohura për efektet kuruese
• Lahuni në ujërat termale dhe ecni përgjatë kanioneve të lumit

Vizitoni fshatin e Bënjës, si dhe kishën mesjetare të Shën Mërisë

• Fshati është deklaruar së fundmi si Zonë Historike e mbrojtur nga shteti
• Drekado të organizohet në zonën e Parkut Kombëtar të Bënjës
• Piknik pranë lumit
• Gjatë pasdites vizitë në qytetin e Përmetit
• Në Përmet-qyteti i luleve dhe muzikës qytetare me “saze”

Takim me artizanët dhe prodhuesit e produketeve tradicionale nga Shoqata ProPërmet
• Provoni glikotë e fshmshme të Përmetit
• Darkë e organizuar në një familje
• Shijoni ushqimin në një oborr tipik Përmetar me muzikë tradicionale

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Bëhu gjirokastrit për disa ditë”

Your email address will not be published. Required fields are marked *