Kukulla e Ismail Kadaresë– një histori e një dashurie të vështirë në Gjirokastër

Gazeta prestigjoze “The Guardian”  i ka kushtuar  një artikull të plotë një prej romaneve të fundit të Ismail Kadare, me titullin “Kukulla”.  Libri flet per marrëdhëniet e tij me nënën e tij dhe kujtimet e përmallshme të vendit ku ai ka lindur Gjirokastra. Ja çfare thotë artikulli: “Në shikim të parë, romani autobiografik i Ismail […]

Ismail Kadare

Kadare, fituesi i 2 çmimeve prestigjoze letrare në 2019

Ismail Kadare, shkrimtari shqiptar me famë botërore sapo ka fituar një tjetër çmim të madh në letërsi, pikërisht Nobelin amerikan,  çmimin ndërkombëtar “Neustad 2020”. Kadare është shpallur pak ditë më parë laureati i 26 i këtij çmimi ndërkombëtar. Çmimi Neustad konsiderohet si NOBELI amerikan dhe jepet një herë në dy vite. Robert Con Davis-Undiano, drejtori ekzekutiv i […]

Skip to toolbar